LISTOPAD NA RYNKU AKCYJNYM I OBLIGACYJNYM - AgioFunds

Aktualności

LISTOPAD NA RYNKU AKCYJNYM I OBLIGACYJNYM

Listopad stał pod znakiem zróżnicowania tendencji na światowych giełdach. Spory optymizm gościł na rynkach rozwiniętych, słabiej radziły sobie emerging markets. Na warszawskim parkiecie zniżkował WIG20, a w górę szły wskaźniki małych i średnich spółek.

Listopad przyniósł kontynuację tendencji widocznych na rynkach finansowych w poprzednich miesiącach. Na giełdach rozwiniętych kontynuowany był trend wzrostowy, szczególnie silny na Wall Street. Wszystkie główne nowojorskie indeksy zanotowały solidne wzrosty i ustanowiły nowe historyczne rekordy wartości. S&P500 zyskał prawie 3,5 proc., Dow Jones niemal 4 proc., a Nasdaq Composite poszedł w górę aż o 4,5 proc.

Listopad przyniósł oznaki ożywienia na rynku obligacji nie skarbowych, kontynuację niektórych wcześniejszych tendencji, ale także pojawienie się nowych zjawisk. Pod względem wartości emisji już od pewnego czasu dominują oferty firm leasingowych oraz banków hipotecznych, kierowane niemal wyłącznie do inwestorów instytucjonalnych. Tak też było w listopadzie, gdzie widoczna była aktywność między innymi Pekao Leasing, mLeasing, mBanku Hipotecznego, czy PKB Banku Hipotecznego. Nowym zjawiskiem było jednak pojawienie się dużych emisji firm niefinansowych, które adresowały swoją ofertę do wybranych grup nabywców, przede wszystkim inwestorów instytucjonalnych oraz tzw. kwalifikowanych. Przykłady to między innymi oferta obligacji Robygu, licząca 100 mln zł, LPP oferującego papiery o wartości 300 mln zł, czy wreszcie dokonany już w pierwszych dniach grudnia przydział obligacji o wartości 1 mld zł, które zostały objęte przez jeden podmiot.

Czytaj cały komentarz rynkowy: komentarz rynkowy – listopad 2019